توجه: رمز عبور شما به صورت خودکار تولید و به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

با دوستانتان به بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

چه عواملی بر ظاهر باسن تاثیر می‌گذارند؟

5/5

در دنیای تناسب اندام به ویژه در بین خانم‌ها ظاهر باسن اهمیت بسیاری دارد. به لطف فضای مجازی و فیتنس مدل‌های مجازی انتظارات افراد از ظرفیت‌های خودشان فراتر رفته است. گاها، بعضی از افراد برای بهبود ظاهر باسن خود حاضر به انجام هر کاری می‌شوند. اما ظاهر و فرم باسن تحت تاثیر چه عواملی قرار دارد؟ درک عوامل تاثیرگذار بر ظاهر و فرم باسن به ما کمک می‌کند تا واقع‌گراتر باشیم. آگاهانه‌تر تصمیم بگیریم، و کمتر در دام انتظارات بی‌جا از خود بیافتیم.

عوامل تاثیرگذار بر ظاهر باسن

ساختار استخوانی شما تاثیر بسیاری بر ظاهر و فرم باسن دارد. شکل استخوانی شما کاملا وابسته به ژنتیک و غیرقابل تغییر است. اما نگران نشوید، عوامل قابل کنترلی مانند ترکیب بدنی(نسبت چربی به عضله)، افزایش عضله، انتخاب تمرین و همچنین تغذیه، طرز فکر و سبک زندگی(مدیریت استرس و خواب) نیز وجود دارند. با افزایش عضله و تنظیم درصد چربی می‌توانید ظاهر سرینی را تغییر دهید.

ساختار استخوانی تاثیرگذار بر ظاهر سرینی

برای درک بهتر نحوه تاثیرگذاری ساختار استخوانی بر ظاهر باسن بهتر است با عوامل استخوانی تاثیرگذار آشنا شوید. همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید: اندازه و عرض استخوان خاصره (A)، زاویه و طول گردن استخوان ران (B)، فاصله عمودی بین خاصره و تروکانتر بزرگ استخوان ران (C) و اندازه تروکانتر بزرگ استخوان ران(D). این عوامل تا حدی شکل لگن، کمر و سرینی شما را از نمای جلو و عقب تعیین می‌کنند.

 اگر استخوان‌های خاصره پهن، گردن ران کشیده، تروکانتر بزرگ بزرگ‌تر دارید، ممکن است شما باسنی مربع یا گرد داشته باشید. اگر استخوان‌های خاصره متوسط یا باریک، گردن ران بلند، تروکانترهای بزرگ بزرگ‌تر دارید، ممکن است باسن شما قلبی یا گلابی شکل باشد. اگر استخوان‌های خاصره پهن، گردن ران کوتاه و تروکانتر بزرگ کوچک دارید، ممکن است شما یک باسن V شکل داشته باشید.

کناره لگن برخی افراد ظاهری برآمده دارد، برخی دیگر دارای فرورفتگی‎‌های داخلی هستند. معمولا این فرورفتگی تحت عنوان Hip Dip یا Hip Divots شناخته می‌شود. اندازه ران و لگن تا حدی میزان فرورفتگی‌های داخلی را مشخص می‌کند. اگر شما لاغر هستید و لگن پهن(استخوانهای خاصره)، گردن استخوان ران بلند و تروکانترهای بزرگ بزرگ‌تر دارید، ممکن است نسبت به کسی که لگن باریک‌تر، تروکانتر بزرگ کوچک‌تر و چربی بدن بیشتر دارد، فرورفتگی کنار لگن (HIP Dip) بیشتری داشته باشید. علاوه بر این فاصله عمودی بین استخوان‌های خاصره و حفره مفصل ران نیز مهم است. اگر این فاصله کم باشد، ممکن است هیچگونه فرورفتگی کنار لگن (Hip Dip) نداشته باشید، اما اگر این فاصله طولانی باشد، ممکن است فرورفتگی کنار باسن بیشتری داشته باشید.

از دیگر عوامل اثرگذار بر ظاهر سرینی زاویه استخوان خاجی و فاصله آن تا استخوان‌های ران است. استخوان خاجی در انتهای ستون فقرات قرار دارد. باسن را از نمای کنار نگاه کنید. اگر استخوان خاجی افقی‌ و فاصله افقی استخوان خاجی تا استخوان ران بیشتر باشد، سرینی‌‌ها گردتر و بزرگتر به نظر می‌رسند. اگر استخوان خاجی عمودی‌تر و فاصله افقی استخوان خاجی تا استخوان ران کمتر باشد، سرینی‌ها صاف‌تر و کوچک‌تر به نظر می‌رسند. این موضوع بدون در نظر گرفتن میزان توده عضلانی سرینی در فرد صادق است.

جمع بندی

در این مقاله راجع به عوامل تاثیرگذار و غیرقابل تغییر بر ظاهر باسن صحبت کردیم. با شناسایی این عوامل درک بهتری نسبت به ظاهر باسن خواهید داشت. اکنون وقت آن رسیده تا با تمرکز بر متغیرهای قابل تغییر مانند ترکیب بدنی (نسبت چربی به عضله)، افزایش اندازه عضله (افزایش اندازه سرینی)، تنظیم درصد چربی(کاهش یا افزایش وزن)، انتخاب تمرین مناسب و همچنین تغذیه، تغییر طرز فکر و سبک زندگی سالم(مدیریت استرس و خواب) ظاهر سرینی‌های خود را بهبود دهید.

بیشتر

دریافت برنامه

برنامه تناسب اندام مناسب خود را دریافت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *