توجه: رمز عبور شما به صورت خودکار تولید و به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

با دوستانتان به بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

دامنه تاثیرگذاری در تمرینات بدنسازی

5/5

با نگاهی به تمرینات بدنسازی و تناسب اندام آقایان و خانم‌ها متوجه خواهیم شد، که روند تمرین‌های آن‌ها در دو سر یک طیف قرار دارد. احتمالا این جمله برای شما نامفهوم بود. برای درک بهتر این موضوع در این مقاله راجع به دامنه تاثیرگذاری صحبت می‌کنیم. قبل از آن بهتر است با محرک و آستانه محرک آشنا شویم.

 تمرین ما از مجموعه‌ای عامل محرک تشکیل شده است. هر تمرین شامل حجم تمرین، تواتر تمرین و مواردی این چنین است که به آن‌ها متغیرهای تمرینی می‌گویند. همچنین هر تمرین مواردی مانند مقدار‌ وزنه‌ای که جابجا می‌کنیم، تعداد تکرارهای هر حرکت و یا  زمان استراحت بین هر ست و… را دارد. به مجوعه این عوامل که در نهایت باعث ایجاد تغییرات ناشی از تمرین مقاومتی در بدن می‌شوند، محرک تمرینی می‌گویند. ما باید تمامی‌ این محرک‌ها را برای دستیابی به تغییرات مورد نظر، فراتر از آستانه محرک به کار ببریم. به نقطه‌ای در طول تمرین که باعث آغاز تغییرات می‌شود، آستانه محرک می‌گویند.

هر محرک از آستانه خودش شروع به ایجاد تغییر می‌کند.  هر چقدر از این آستانه فراتر برویم، تغییرات بیشتری ایجاد می‌شود. این روند تا جایی ادامه پیدا می‌کند که هر چقدر محرک را افزایش دهیم، نه تنها تغییر بیشتری ایجاد نمی‌شود بلکه ممکن است نتیجه عکس بدهد.

فرض کنید هدف ما رشد عضلانی است.همانطور که در نمودار داخل ویدئو مشاهده می‌کنید، با عبور از آستانه محرک (نقطه‌چین قرمز) و افزایش محرک، رشد بیشتری را بدست می‌آوریم. این روند تا زمانیکه به نقطه A برسیم ادامه دارد. زمانیکه به نقطه A برسیم، با افزایش محرک، نه تنها رشد عضلانی بیشتری به دست نمی‌آید، حتی ممکن است روند رشد ما مختل شود.

به فاصله بین آستانه محرک تا نقطه‌ای که با افزایش محرک دیگر تغییری ایجاد نمی‌شود، دامنه تاثیرگذاری می‌گویند. ما باید دقت کنیم که از تمام محرک‌ها در دامنه تاثیرگذاری خودش استفاده کنیم.

با نگاهی به تمرین آقایان و خانم‌ها متوجه خواهیم شد که خانم‌ها بیشتر در پایین‌تر و یا در آستانه محرک و آقایان بیش‌ از حد فراتر از دامنه تاثیرگذاری تمرین می‌کنند. با تمرین در پایین‌تر از آستانه محرک نتیجه‌ای نخواهیم گرفت. فراتر از دامنه تاثیرگذاری نیز نه تنها نتیجه بیشتری نخواهد داشت بلکه ممکن است نتیجه عکس نیز به همراه داشته باشد.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا دامنه تاثیرگذاری رنج مشخصی دارد؟ خیر، به دو دلیل: ۱. این دامنه از هر فرد تا فرد دیگر متغیر است و ۲. آستانه و دامنه تاثیرگذاری با افزایش سابقه تمرین تغییر می‌کند.

بیشتر

دریافت برنامه

برنامه تناسب اندام مناسب خود را دریافت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *