توجه: رمز عبور شما به صورت خودکار تولید و به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

با دوستانتان به بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

در حرکت اسکوات زانو از انگشتان پا رد شود یا نه؟

5/5

شروع یک افسانه

احتمالا شما هم این افسانه را شنیدین که در طول اجرای حرکت اسکوات، نباید زانو از انگشتان پا عبور کند. اما این افسانه از کجا شروع شد؟ کلین در سال ۱۹۶۱ اعلام کرد که حرکت اسکوات می تواند منجر به آسیب شود. در سال ۱۹۷۴ آریل در مقاله‌ای گزارش داد که جلو رفتن زانو در طول اجرای اسکوات باعث افزایش فشار و آسیب به مفصل زانو می‌شود. با وجود اینکه بعدها این موضوع رد شد ولی در مراکز ورزشی رایج شد که زانو از انگشت پا عبور نکند. اما آریل فقط به فشارهای وارده به زانو توجه کرد.

رفع ابهام

در سال ۲۰۰۳ فرای و همکاران علاوه بر فشار وارد به زانو، تغییرات تنه و لگن را هم بررسی کردند. پیشنهاد دادند در طول اجرای اسکوات تا موازی زمین، بهتر است زانو کمی از انگشتان پا عبور کند. با این کار فشار بهینه‌تری به همه مفصل‌های درگیر وارد می‌شود. پژوهشگر رینیت لیست، در سال ۲۰۱۳ گفت، اگر در طول اجرای اسکوات از پشت، زانو از انگشتان پا عبور نکند، تنه با حرکتی جبرانی برای جلوگیری از افتادن به عقب و حمایت از مرکز ثقل به جلو خم می‌شود.  در نتیجه، فشار بر روی بخش تحتانی کمر افزایش می‌یابد.

جمع بندی

اگر در طول اجرای اسکوات زانو از پنجه پا عبور کند، فشار کمتری به کمر وارد می‌شود. اگر مانع جلو رفتن زانو از انگشتان پا شویم، فشار بر روی کمر افزایش می‌یابد. ورزشکاران و مربیان نباید به عبور زانو در طول اجرای اسکات توجه کننند. در هنگام اجرای اسکوات بهتر است زانو محدود نشود. برای دیدن جامع‌ترین و تخصصی‌ترین آموزش اسکوات در ایران کلیک کنید.

فراموش نکنید، نحوه اجرای تکنیک اسکوات از هر فرد تا فردی دیگر متفاوت است. تکنیک اجرا اسکوات وابسته به بدن شما متغیر است. به عنوان مثال، میزان خم شدن تنه به سمت جلو بسیار وابسته به طول ران شما دارد. اگر ران‌ها بلند باشند، به ویژه اگر نسبت به استخوان تیبیا(درشت نی) ساق بلندتر باشد، بیشتر به سمت جلو خم می‌شوید.

کالج پزشکی ورزشی آمریکا(ACSM) پیشنهاد می‌دهد که افراد سالم بالغ حرکات را در دامنه کامل حرکتی اجرا کنند. ولی بهتر است بگوییم که نه تنها اسکوات، بلکه تمام حرکات را در دامنه کامل حرکتی که تکنیک صحیح اجرا حرکت را به خطر نمی‌اندازد، اجرا کنید. فراموش نکنید که درباره عبور نکردن زانو از انگشتان پا سخت‌گیری نکنید. رد نشدن زانو از انگشتان پا منسوخ شده است.  

چند نکته که در اجرای اسکوات با هالتر باید رعایت کنید:

  • پاشنه‌ها نباید از زمین جدا شوند.
  • قوس کف پا را در طول اجرا سکوات حفظ کنید.
  • هالتر در طول اجرای اسکوات در یک مسیر مستقیم حرکت می‌کند.
  • زانوها با انگشتان پا باید در یک جهت باشد.
  • هنگام بالا رفتن در طول اجرا اسکوات مفصل لگن و زانو همزمان باز می‌شوند.
  • دم و بازدم را در طول اجرای اسکوات هالتر انجام دهید.

بیشتر

دریافت برنامه

برنامه تناسب اندام مناسب خود را دریافت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *